Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi
Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi
Adenya Hotel & Resort Basın Bülteni

Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi

Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi
iszirvesi.com, 4/11/2013 -- Türkiye’de Dünya Helal Birligi’nden otel bazinda ilk helal turizm hizmet belgesini Antalya’nin Alanya ilçesinde bulunan Adenya Otel aldi.

Türkler beldesinde bulunan Adenya Otel’de olusturulan platformda Samanyolu TV’nin sevilen programi Maceraci Murat Yeni’nin sunumuyla tören düzenlendi. Bir yil önce Dünya Helal Birligi’ne helal hizmet belgesi için basvuran otele Dünya Helal Birligi Baskani Ahmet Gelir helal hizmet belgesi verdi. Belgeyi Adenya Yönetim Kurulu Baskani Ilknur Tataroglu Saridag’a veren Gelir, Adenya Otel'in Türkiye’de ilk helal turizm hizmet belgesini talep eden otel oldugunu söyledi.
Buradan hizmet alabilecek kisilere yönelik saglik ve ya da maddi anlamda zarar gelebilecek bir çalisma olmamasi gerektigini söyleyen Ahmet Gelir, kriterlerin en önemlisinin de Islam inancina uygunlugu oldugunu ifade etti. Otele gelen kisilerin tercihini yapip geldigini kaydeden Gelir, “Buraya gelenin eline kulagina, diline yani Islam’in uygun görmedigi bir seye bulasmamali. Kendi evinde nasilsa evinde de bunu hissetmeli. Rahat olmali. Yediklerinden emin olmali. Gözüne yanlis bir sey ilismeyeceginden emin olmali. Buradan döndügünde iyi ki helal turizmi tercih ettim diyebilmeli. Biz birlik olarak burada önce bir sistem kurduk. Buradaki gidalarin menseinden tedarikçilerine kadar, helalliginden hizmet kalitesine kadar hijyen sürekli takibata tutuldu ve bir programa baglandi. Biz belgeyi bir kereligine vermiyoruz. Verdigimiz belge sürekli denetlenebilir bir sisteme baglidir. Biz bunu takibata aldigimiz sürece bu sistem onlarin hata yapmalarini önleyecektir.” dedi.

"INANÇ TURIZMINI DE EKLERSEK 50 MILYON DEGIL, 120 MILYON TURIST GELIR"

Türkiye'nin 2012 yili turizm girdisinin 23 milyar dolar oldugunu belirten Ahmet Gelir, 2012 turist sayisinin da 30 milyon kisi oldugunu hatirlatti. Türkiye’de 2023 yilinda 50 milyon turistin gelmesi hedeflendigini kaydeden Gelir, buna göre her yil turizm potansiyelini artirmak gerektigini dile getirdi. Bunun, gelecek turist sayisinin 10 yilda yüzde 80 artmasi anlamina geldigini ifade eden Gelir, ancak turizmde artisin ortalama oraninin yüzde 3,3 oldugunu söyledi. 10 yilda bu oranin yüzde 33’e tekabül ettigini isaret eden Gelir, normal sartlarda 50 milyon turisti yakalamalarinin mümkün olmadigini kaydetti. Ancak bunun yeni alanlarin açilmasiyla mümkün olacagini ifade eden Gelir, Malezya’nin dünya turizm siralamasinda 21. siradayken 3 yilda 11. siraya yerlestigini söyledi. Kendi düsüncesinde olan 57 Islam ülkesinin turistini ülkesine çekmeyi basardigini belirten Gelir, Türkiye o gün 9. siradayken bugün 6. sirada oldugunu kaydetti.

Belgeyi alan Adenya Otelin Yönetim Kurulu Baskani Ilknur Tataroglu Saridag, bu belgeyi yalniz degil, otelin personeli adina aldigini söyledi. Bir yil boyunca ekibiyle birlikte çalisarak bugünlere geldiklerini ifade eden Saridag, Türkiye’de bir ilk olarak öncü olduklarini dile getirdi. Bunun için çok mutlu olduklarini kaydeden Saridag, katilimcilara ve destek verenlere tesekkür etti. Ilknur Tataroglu Saridag, Türkiye’den örnek olan bu ilk belgenin diger otellerin önünü açacagina inandigini dile getirdi.

Türkler Belediye Baskani Hayri Çavusoglu, Emisbeleni Belediye Baskani Nurettin Uludag ve Avsallar Belediye Baskani Hüseyin Enver Görgülü kürsüye çikarak konusma yapti. Alanya’da bu tür otellerin artmasini beklediklerini ifade eden Çavusoglu, ilk olan bu hizmetin Alanya’dan ve beldesinden çikmasindan dolayi ayri bir heyecan ve mutlulugu yasadigini dile getirdi. Sanatçi Yasar Alptekin’in konusmasi ve halk oyunlarinin gösterisiyle tören son buldu.

Türkiye’de ilk helal hizmet belgesi alan otel, 7 hilali otelin girisine takti. 5 yildizli olan otele dünyanin birçok ülkesinden turist geliyor. Yaklasik bin kisilik olan otelde yaklasik 300 kisi istihdam ediliyor. Bayan ve erkek kompleksi ayri olan otelin birçok ünitesi bayan ve erkek olarak ayriliyor.

DİĞER BASIN BÜLTENLERİ

Türkiye'nin Ilk Helal Turizm Hizmet Belgesini Adenya Otel Aldi


Adenya Hotel & Resort
Alparslan TOPÇU
T:0 242 510 22 22
BASIN ODASI BÜLTEN ARŞİVİ TANITIM BİLGİLERİ
Türkiye'nin