Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak
Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak
Bosch Basın Bülteni

Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak

Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak
Bosch Yönetim Kurulu Baskani Franz Fehrenbach
iszirvesi.com, 9/19/2011 -- Bosch olarak çevreye duyarli projelerin yani sira güvenli sürüs konusuna da yogunlastiklarini belirten Yönetim Kurulu Baskani Fehrenbach, “Kaza önleme ve çevre korumasini her yerde makul fiyatli kilmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalisiyoruz” dedi.

Bosch Yönetim Kurulu Baskani Franz Fehrenbach, Frankfurt Uluslararasi Otomobil Fuari 2011’in açilisinda yaptigi konusmada, gelismekte olan ülkelerin otomotiv pazarlarinda son dönemde yavaslama yasanmasina karsin, Asya ve Güney Amerika’daki yeni yükselen pazarlarin büyümesini önümüzdeki dönemde de sürdürecegini söyledi. 

Fehrenbach, “Ekonomik dalgalanma, yilin ilk yarisinda önemli bir seviyeye gelmis olabilir, fakat asiri tepki vermeye su asamada gerek yok. Bosch olarak, halen, 2011 yilinda dünya çapindaki otomobil üretiminde yüzde 5’lik bir artis bekliyoruz” dedi.

Bosch Grubu Globalde Yüzde 10’luk Büyüme Bekliyor
Bu tablo karsisinda Bosch Grubu, 2011 yilinin ikinci yarisinda Otomotiv Teknolojisi, Endüstriyel Teknoloji, Dayanikli Tüketim Ürünleri ve Bina Teknolojisi sektörlerindeki büyümenin bir miktar etkilenecegini öngörüyor. Buna ragmen, dünya çapinda satislarin yüzde 10 oraninda artmasi bekleniyor. Fehrenbach, “Bosch Grubu’nun satislarinin ilk kez 50 milyar Avro seviyesine ulasacagi konusundaki inancimizi koruyoruz” derken, otomotiv teknolojisi satislarinin 30 milyar Avro’yu geçecegi tahmin ediliyor.

Bosch’taki büyümenin, istihdama da olumlu bir etkisi bulunuyor. Otomotiv teknolojisindeki global istihdamin 10.000 kisilik artisiyla yaklasik 177.000 olmasinin yani sira bu yil Bosch Grubu’nun is gücünün 15.000 kisilik artisla 300.000 kisiye ulasmasi bekleniyor. 

Gelecege ciddi miktarda yatirim yapmaya odaklanan Bosch’un sadece otomotiv teknolojisi alanindaki arastirma ve gelistirme için ayirdigi 3,3 milyar Avro, 2011 yili için Ar-Ge oraninin yüzde 10’u geçtigini gösteriyor. Fehrenbach, bunu “otomotiv sanayisindeki yapisal degisimi sekillendirmeye yardim edecek ön bir yatirim” olarak degerlendiriyor.

Otomotiv Sanayisinde Yapisal Degisim
Otomotiv sanayisinin karsilastigi yapisal degisimler, dünya çapinda bir tedarikçi olarak Bosch’u yakindan ilgilendiriyor. Bosch, küresel otomobil üretimindeki mutlak büyümeden ziyade, bu büyümenin bölgeler ve bölümler üzerinde nasil dagildigi konusuna odaklaniyor. 

Bosch Yönetim Kurulu Baskani Franz Fehrenbach, otomobil üretiminin Asya’daki yeni yükselen ekonomilere kaydigina dikkat çekiyor. Ekonomik dalgalanmaya ragmen, bu pazarlar dinamik kalmaya devam ediyor. Örnegin; günümüzde Hindistan’in tasit yogunlugu Bati Avrupa’nin sadece 50’de 1’i, Çin’in ise 15’te 1’i seviyesine ulasmis bulunuyor. 

Fehrenbach’a göre, bu ülkelerdeki seviyeler arttikça küçük ve ucuz tasitlar pazarda agirlik kazanacak. Bunun bir sonucu olarak, gelecek on yillik sürede deger artisi azalirken küresel otomobil üretimi, imal edilen ürünler konusunda güçlü biçimde artis gösterecek.

Fehrenbach, bunun yani sira teknik taleplerin tüm pazarlarda artmakta oldugunu söylüyor. Gelecekte gözde olacak küçük ve ucuz araçlarin bile dünya çapindaki emisyon ve yakit tüketimi standartlarini karsilamasi gerekecek. Güvenli sürüs ve emniyet konusundaki talep en önemli etken olmaya devam edecek.

Birlesmis Milletler’in ’10 Yillik Yol Güvenligi Hareket Plani’ni ilan etmesine paralel olarak Bosch’un ‘Yasam için Teknoloji’ prensibini ortaya koydugunu hatirlatan Fehrenbach, “Kaza önleme ve çevre duyarliligini her yerde makul fiyatli kilmak için elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalisiyoruz” dedi.

Asya’da Etkinligi Artirmak!
Asya’daki büyüme bölgesinde etkinligini artiran Otomotiv Teknolojisi sektörü, 2007 ile karsilastirildiginda küresel krize ragmen yillik satislarini yari oranda artirmayi basardi. Bosch’un dünya çapinda istihdam ettigi 29.000 mühendisin yaklasik 10.000’i yilsonuna kadar bu bölgede görevlendirilecek. Bosch, dizel sistemlerin yaklasik üçte birinin satildigi bölgeye 2011 - 2013 yillari arasinda 1,5 milyar Avro daha yatirim yapilacak. 

Dünya Çapinda Hedef: Daha Fazla Enerji Verimliligi
Hem benzin hem de dizel motorlar için dünyadaki hedef, yakit tüketimini ve karbondioksit salinimini azaltmaktir. Son motor jenerasyonunda bu iki degeri üçte bir oraninda azaltacak teknolojiyi sunan Bosch, 2013 yilinda, 2010’dakinin üç kati olan 7,2 milyon adet benzin enjeksiyonu sistemi satmayi planliyor. 

Ayni dönemde, common-rail dizel enjeksiyonlu sistemin satislarinin ise yillik dokuz milyondan on iki milyon adete yükselecegi öngörülüyor. Bu tip teknoloji, sürüsteki artisin çevresel etkisini azaltirken, Fehrenbach “Bize göre, ekolojik olarak güçlü teknolojileri gelistirmek ekonomik bir anlam ifade eder” diyor.

Ekolojik olarak güçlü teknolojinin bir örnegi, yenilenebilir enerji kaynaklariyla çalisan elektro-mobilitedir. Bosch halen elektrikli tasitlara yönelik elektrikli motorlar gibi ürünlere yillik olarak 400 milyon Avro yatirim yapiyor. Bosch, 2013 yilina kadar 12 araba imalatçisi için yaklasik 20 projeye, elektro-mobilite portföyündeki ürünlerden saglayacak.

Bosch, çevreye duyarli projelerin yani sira kaza önleme konusuna da yogunlasiyor. Yasal gerekliliklerin bir sonucu olarak Bosch’un ilk kez pazara sundugu güvenlik sistemlerinin 2010 ve 2015 yillari arasinda kurulum oranlarinda bir artis görülüyor: ABS için artis yüzde 76’dan yüzde 90 seviyesine, ESP® için artis yüzde 76’dan yüzde 90 seviyesine çikiyor. 

Fehrenbach ayrica, otomotiv sanayisinin kazasiz ve otonom sürüsü hayata geçirmeyi amaçlamasi gerektigini söylüyor. Gerekli asistanlik fonksiyonlari, daha yüksek hiz araliklarina ve daha karmasik sürüs durumlarina ulasarak gitgide gelisimini sürdürüyor. Bosch, bu alanda 600 mühendisi istihdam ediyor.

Gelecekteki Trafik Için Mobilite Çözümleri
Otomobillerdeki yeni fonksiyonlar tasit güvenligini, konforu ve elverisliligi artirirken, mobiliteyi daha etkili kiliyor. Bosch, arabalarin birbirleriyle ve çevreleriyle iletisime geçtigi ‘Car-to-x’ iletisim platformu üzerinde çalisiyor. Kritik trafik durumlari veya olasi tehlikeler konusunda sürücüleri hizla uyarmayi amaçlayan Bosch, ayni zamanda elektro-mobiliteyi destekleyecek altyapi çözümleri üzerine yogunlasiyor. Örnegin; Singapur’da daha etkili ve konforlu mobilite için hizmet saglayicili, enerji tedarikçili ya da park yapma operatörlü elektrikli araç sürücülerini birlestirecek bir servis platformunu test ediliyor. 

DİĞER BASIN BÜLTENLERİ
Bosch Profesyonel Hareket Dedektörü Serisi'ni Uzun Menzilli Hirsiz Alarm Dedektörleri ile Genisletiyor
Bosch'un ilk E-Mobilite Platformu Singapur'da
Bosch Car Service’e Gelin, Kisa Güvende Girin

Bosch'un Otomotiv Teknolojilerindeki Global Satislari 2011 Sonunda 50 Milyar Avro'ya ulasacak


Bosch Sanayi ve Ticaret A.S.
Çigdem Yenisey
Ünite Iletisim
T:0212 272 93 13
BASIN ODASI BÜLTEN ARŞİVİ TANITIM BİLGİLERİ