Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu
Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu
Bancroft Private Equity L.L.P Basın Bülteni

Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu

Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu
iszirvesi.com, 6/8/2012 -- Özellikle Orta ve Dogu Avrupa'ya yapmis oldugu yatirimlarla adindan söz ettiren Londra merkezli Bancroft Private Equity LLP, yapilan ortaklik görüsmeleri neticesinde seramik ve granit sektörünün önde gelen üretici ve markalarindan Graniser Granit Seramik Sanayi ve Ticaret A.S.’nin yüzde 75 hissesine sahip oldu. Daruma Kurumsal Finansman tarafindan sürdürülen görüsmeler sonucunda Graniser’e ortak olan Bancroft, bu anlasmayla birlikte Türkiye’deki 4.yatirimina da imza atmis oldu. Yapilan ortaklik anlasmasiyla birlikte Kazanci Ailesi’ne ait diger bir sirket olan Rodi Mood’da da yeni hedefler belirlendi. 6 Haziran tarihinde gerçeklestirilen basin toplantisinda taraflar, Rekabet Kurulu tarafindan onaylanan ortaklik anlasmasinin detaylarini açiklarken, yeni döneme ait hedeflerini de paylastilar.

Graniser Genel Müdürü Erol Hacioglu düzenlenen basin toplantisinda; “Geçtigimiz seneler boyunca istikrarli ve karli büyüme planimiza sadik kalarak, bugün Türkiye'nin yani sira Avrupa, Israil, Türki Cumhuriyetler ve A.B.D. pazarlarinda aranilan bir marka olmayi ve ihracat alaninda sektörün ikinci büyük oyuncusu olmayi basardik. Gösterdigimiz bu basarilar neticesinde grubumuza uzun bir süredir yabanci yatirimci ilgisi bulunmaktaydi. Daruma Kurumsal Finansman araciligiyla yürüttügümüz görüsmeler neticesinde önümüzdeki 10 senelik büyüme stratejimiz dogrultusunda, Bancroft'un bizlere verecegi destegi göz önünde bulundurarak ortaklik karari aldik. Yaptigimiz anlasma ile 100 milyon dolar sirket degerimiz üzerinden %75 hissemizi 75 milyon dolara Bancroft’a devrettik. Yüzde 40’lara varan ihracat payimizi bu ortaklik ile yüzde 50’lere tasiyip, ilave yatirimlarla 85-90 milyon dolarlik ihracat miktarina çikartmayi planliyoruz. Yapmis oldugumuz 10 yillik büyüme planimiz çerçevesinde Avrupa’da sektörde 3. oyuncu olmayi hedefliyoruz. Bu ortaklik neticesinde 3 yillik bir süreçte 100 milyon Euro’luk 4 yatirim yapacagiz. Su an Türkiye’de 2 yeni yatirimla ilgileniyoruz, 4 tane de mevcut olana yatirim yapmak üzere çalismalarimiz devam ediyor. Ayrica yurt disinda da stratejik ülkelerde 2 tanesi yeni, 1 tanesi mevcut olana olmak üzere 3 tane yatirimimiz olacak. Özellikle Ortadogu ve Avrupa bölgelerinde yeni büyüme hedefleri belirledik. Bancroft ile yaptigimiz ortaklik anlasmasinin, bizi bulundugumuz noktadan çok daha yukarilara tasiyacagina eminiz.” seklinde konustu.

Çesitli sektörlerde 19 yatirim ortakliklarinin bulundugunu ve Graniser ile birlikte Türkiye’de 4.yatirimlarina imza attiklarini dile getiren Bancroft Türkiye Yönetim Kurulu Baskani Levent Aydinoglu; bu yatirimin, gruba, sektöre ve Türkiye'ye olan uzun vadeli inançlarinin büyük bir göstergesi oldugunu belirtti. Graniser’in uzun süredir yatirim hedefleri arasinda yer aldigini söyleyen Aydinoglu, “Türkiye yatirim açisindan çok cazip bir ülke, çünkü çok hizli büyüyen bir ekonomiye ve genç nüfusa sahip. 5-10 yillik zaman zarfinda Türkiye Avrupa’nin en hizli büyüyen ülkesi olacak. Insaat sektörü özellikle Türkiye’nin lokomotifi konumunda. Buna paralel olarak seramik sektörü de gelisiyor. Bizim yatirim yaptigimiz firmalardaki en önemli stratejimiz, iyi bir yönetime sahip olan, hizli ve saglikli büyüyen sirketlere yatirim yapmak. Bu sebeplerden ötürü Graniser’i ideal bir ortak olarak gördük.” dedi. Aydinoglu son olarak, amaçlarinin Graniser’i dünya oyunculari arasina sokmak ve tüm dünyada sektörde söz sahibi bir konuma getirmek oldugunu dile getirdi.

Ortaklik Rodi Mood’da da hedefleri büyüttü, 156 olan magaza sayisi 5 yil içinde 300’ü bulacak
Toplantida konusan Rodi Mood Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Can ise, yapilan ortaklik anlasmasiyla birlikte Rodi’de de yeni bir dönemin basladigini belirtti. Bu ortakligin yapilmasindaki en önemli amaçlardan birinin tekstil perakende sektöründe daha hizli büyümek oldugunu dile getiren Can, “2011 ciromuz 300 milyon TL olarak gerçeklesti. 2012 sonundaki ciro beklentimiz 400 Milyon TL. Ciromuzu önümüzdeki 5 yil içinde ise 1,5 milyar TL’ye çikarmayi hedefliyoruz” dedi. Graniser’in yaptigi ortaklikla birlikte hem iç pazardaki, hem de ihracattaki hedeflerini revize ettiklerini belirten Ahmet Can, su anda toplamda 85 bin metrekarelik alana sahip 156 magazayi, önümüzdeki 5 yil içinde toplamda 350 bin metrekare olarak 300’e çikartmayi planladiklarini dile getirdi. Hedeflerinin ilk basta Türkiye ve yakin cografyalarda perakende sektöründe daha hizli büyümek oldugunu ifade eden Can, Rodi Mood’a da yabanci yatirimcilarin ilgisinin yogun oldugunu, su anda görüsmelerinin devam ettigini ve olumlu sonuçlanirsa en çok %30 hisse ile ortaklik planladiklarini belirterek sözlerini tamamladi.

DİĞER BASIN BÜLTENLERİ

Bancroft, Graniser'in Yüzde 75 Hissesine Ortak Oldu


Bancroft Private Equity L.L.P
T:+44 20 7823 9222
BASIN ODASI BÜLTEN ARŞİVİ TANITIM BİLGİLERİ
Bancroft,
Bancroft,