Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli? Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
PR Rehberi

Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Basın Bülteni Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?
iszirvesi.com, 19.9.2011 -- Basın bülteni bir haberdir ve hedef kitleye bilgi veren standart bir formattır. Başarılı bir basın bülteni hazırlamak konusunda çok temel bazı kurallar vardır. Çoğu zaman medya mensupları ve konuyla ilgili üst düzey yöneticilerin zaman sıkıntısı nedeniyle basın bülteninin içeriğini okuyacak vakitleri yoktur. Bunu unutmadan basın bülteninin etkili bir başlığa sahip olması sağlanmalı ve girişte bültenin kısa bir özeti yer almalıdır. Basın bülteni bir reklam metni gibi değil, bir haber gibi yazılmalıdır. Basın bültenin sonunda detaylı bilgi için iletişime geçilebilecek kişilerin bilgileri ve bülteni yayınlayan kuruluşla ilgili kısa tanıtım yazısına yer verilmeli ve basın bülteni destekleyecek görsellere yer verilmelidir. Bunlar bir basın bülteni için çok temel kurallardır. 

Ayrıca, “belirtti” veya “devam etti” gibi ifadelerin yerine “dedi” ifadesinin kullanılması her zaman daha uygundur. Basın bülteni; NE, NEREDE, NASIL, NE ZAMAN, NEDEN ve KİM gibi temel sorulara yanıt vermelidir. 

Basın bülteni formatınız: 
Paragraf 1: Haber anlatılır. 
Paragraf 2: Haberin etkisi açıklanır. 
Paragraf 3: Şirketin üst düzey yöneticilerinden alıntı yapılır. 
Paragraf 4: Şirketin geçmişinden söz edilir. 
Paragraf 5: Şirket hakkında bilgi verilir. 
Paragraf 6: bülteninde temas kurulabilecek kişi veya kuruluşun iletişim bilgileri 

GÖRSELLER
Basın

En Çok Okunanalar
Basın Bülteni Örneği
Basın Bülteni Ne İşe Yarar?
Basın Bülteni Yazma Nedenleri
Basın Bülteni Hangi Sıklıkta Hazırlanmalıdır?
Sosyal Medya Nedir?